sobota 18. júla 2009

Čo je vlastne Kocaeli?

Dlhšiu dobu mi trvalo pochopiť, čo je Kocaeli. (čítaj "Kodžaeli"). V skutočnosti je to provincia, teda nie mesto vzdialená asi dve hodinky od Istanbulu. Veľmi blízko je Čierne a taktiež Marmarské more. Hlavným mestom Kocaeli je Izmit, ktorý sa často používa ako ekvivalentný názov pre Kocaeli. Práve v Izmite sa nachádzame. Pre nás je možno najlepšie prirovnanie, že provincia je ako okres s mestami, no mestá sú nacapené veľmi blízko seba, resp. sú zlúčené v jeden celok.


Nejaké tie info o Kocaeli:
http://en.wikipedia.org/wiki/Kocaeli_Province

17. augusta 1999 bola táto oblasť zasiahnutá zdrvujúcim zemetrasením. Zničené bolo takmer všetko, pomáhali iné krajiny, svetová banka... Odvtedy sa buduje oblasť nanovo. V mnohých prípadoch je skutočne vidno, že budovy a cesty sú nové.

Tu sú informácie a obrázky. Je sa na čo pozerať, niektoré čísla sú skutočne šokujúce...40 000 mŕtvych, 55 000 budov zničených, žiadna voda a jedlo, elektrika...
http://www.koeri.boun.edu.tr/depremmuh/eqspecials/kocaeli/kocaeli_eq.htm
http://nisee.berkeley.edu/turkey/report.html#Summary
http://iisee.kenken.go.jp/quakes/kocaeli/seismic.htm
http://web.deu.edu.tr/atiksu/ana13/ana13.html


Posledný zo spomínaných linkov je zaujímavý tým, že sa dajú vypočuť tri rôzne znenia (zvuky) zemetrasenia. Keď človek zavrie oči a vcíti sa do situácie ľudí, ktorí okolo tretej ráno spia práve keď sa začína triasť zem, uvedomí si, čo znamená prežiť zemetrasnie...


Veľmi dobre prepracovanú tu majú dopravu. Či už v Kocaeli alebo medzi mestami. Vždy keď sme išli mimo Kocaeli, kúpili sme si lístok v predajni v meste a malým autobusom nás odviezli na stanicu, kde nás presne usmernili na daný autobus. Všade sú chlapíci v oblekoch a s kravatami, majú teda jednotné oblečenie.

Takmer všetko je riadené vládou, resp. mestom. Existuje tu niečo ako u nás na Slovensku vyšší územný celok. Názov je "Kocaeli Buyuksehir Belediyesi". Zastrešuje všetko, čo je spojené s mestom, primátorom a teda vládou krajiny. Budujú cesty, stavajú budovy, riešia turizmus a nezamestnanosť. Na každom kroku možno vidieť obrázok kolesa, veže, námorníka (ak to je námorník :-( ), teda logo. Je na sedačkách v autobusoch, lodiach, na stĺpoch na uliciach, na lavičkách v meste, pri štátnych budovách... Na ich stránke http://www.kocaeli.bel.tr/ možno nájsť stratégiu a víziu mesta, plány do budúcnosti, novinky... Platí, že ak sa niečo deje (oslavy, stavby, problémy,...), vždy je to spojené s mestom. Hm, teraz som sa zamyslel nad tým, že používam pojem “mesto“, no myslím tým provinciu Kocaeli :-)

2 komentáre:

  1. No haluz - a to je potom AIESEC Kocaeli ako dalsia krajina, ci je to v ramci Turecka?

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Jasne ze v ramci Turecka. Kocaeli je provincia miest, nie statov :-)

    OdpovedaťOdstrániť